Vianočné svietidlá blikajúce do rytmu hudby

Svietidlá MBSun.cz

Vianočné svietidlá do vášho bytu

Určite ste už videli nie jedno vianočné video s blikajúcimi svietidlami na dome, ktoré blikali podľa toho, ako hrala hudba. Na Slovensku to ešte nie je také rozšírené ako v zahraničí (najmä v Amerike, kde je to takmer na každom jednom dome), no ak vás to láka a páči sa vám to, choďte do toho. Budete potrebovať aspoň trošku technické nadanie.

Tu je návod ako na to:

Nákup svietidiel

Hoci máme PRED Vianocami, ak chcete nakupovať svietidlá, najlacnejšie ich kúpite PO Vianociach. Je dobré urobiť si prieskum aj na internete alebo použiť niektorý z porovnávačov cien, kde nájdete zhrnutie cien mnohých predajní naraz.

Rozsah osvetlenej plochy

Či už zdobíte svietidlami len okná, balkón alebo celý dom či záhradu, najskôr sa rozhodnite, aké rozsiahle by ozdobenie malo byť. Aj keď použijete svietidlá na veľkú plochu, rozdeľte si ich na jednotlivé úseky, ktoré budete vedieť ovládať samostatne. Ak použijete LED svietidlá, určite viete, že nemôžete svietiť každé jedno svetielko individuálne, no môžete zasvietiť jednotlivé úseky. Ak si s tým sami neviete rady, prezrite si nejaké ukážky na internete alebo oslovte bytového dizajnéra.

Svietidlá MBSun.cz

Svietidlá na vianočný stromček

Technické vybavenie

Zaobstarajte si kontrolný systém na svietidlá. To znamená, že budete potrebovať technické vybavenie, ktoré si pripojíte na váš počítač. Pri niektorých systémoch dostanete príručku či akýsi návod na používanie. Ak to tak nie je, na internete nájdete rôzne návody od profesionálov alebo skúsených laických technikov.  Ak si chcete svietidlami ozdobiť domov po prvý krát, začnite aspoň 6 týždňov pred Vianocami. Môže sa to zdať ako príliš dlhá doba, no na to, aby vám svietidlá fungovali bez chyby a do rytmu hudby v sviatočné dni, ten čas budete potrebovať.

Softvér

Zakúpte si softvér, ktorý vám pomôže naprogramovať svietidlá. Niektoré softvéry je možné stiahnuť zadarmo online.

Navrhnite si svoj displej – úseky na vrchnú časť, bočné steny, spodnú časť…

  • Mini svietidlá idú väčšinou na ohraničenie vrchnej časti domu
  • Cencúľovité svietidlá sa väčšinou umiestnia na strechu a visia dolu (ak sa vám cencúle nepáčia, môžete zavesiť na okraj strechy farebné obyčajné žiarovky – pôsobia trošku retro, no stále vianočne)
  • LED pásy sa môžu umiestniť kamkoľvek, na ohraničenie akéhokoľvek priestoru
  • Môžete nájsť aj hotové stromčeky (vytvorené z kovových konštrukcií, ktoré sú omotané LED svietidlami), soby, snehuliaky, Santu a iné – tieto môžete umiestniť na strechu domu alebo tiež na dvor pred dom

Svietidlá podľa hudby

Zvoľte hudbu, ktorú chcete hrať a podľa ktorej majú svietidlá blikať. Správne ozvučenie je veľmi dôležité. Rozhodnite sa správne; myslite na to, že táto hudba bude hrať dookola, aby sa nestalo to, že namiesto potešenia, to bude poriadna otrava. Potom si ju podľa návodu naprogramujte.

Svietidlá odskúšajte a môžete sa začať tešiť na Vianoce.

Tip: ak ste si takto vyzdobili dom a dvor, oznámte to aj vašim susedom – pre istotu.