Vinotéky vylepšujú chuť vína

Či už ste skúsený vinár alebo len nadšený úživateľ, jedna vec je každému jasná. Víno musí byť skladované v správnych podmienkach, inak môžu nastať rôzne procesy, a víno bude po otvorení nevhodné na pitite. Skladovanie pri správnej teplote zabezpečí, že víno starne tak ako má, a po odzátkovaní chutí úžasne. Jedným z najjednoduchších spôsobov ako zabezpečiť, aby bolo víno skladované pri najlepšej teplote, je použitie vinotéky. Vinotéky majú reguláciu teploty a špeciálne stojany na víno. Zatiaľ čo skrinky na víno či chladničky majú určite podobnosti, niektoré rozdiely môžu ovplyvniť chuť vína pri dlhodobom skladovaní. 

vinotéky
Vinotéky sú veľmi estetickým doplnkom

Vinotéky a optimálna poloha 

Ideálne miesta na uskladnenie vína sú vínne pivnice. Pre tých, ktorí nemajú takúto možnosť, môže výborne poslúžiť aj vinotéka. Existuje viacero spôsobov, ako vytvoriť vhodné prostredie pre víno, vrátane vinotéky alebo chladiaceho systému pivnice. Vedeli ste, že poloha, v ktorej je víno dlhodobo skladované, môže tiež ovplyvniť jeho chuť? Skladovaním vína v optimálnej polohe zabezpečíte, že víno bude mať dokonalé chute a vône. Existujú v podstate tri polohy, v akých môžete víno skladovať – horizontálna, naklonená a vertikálna. Každá orientácia má svoje výhody a nevýhody. Za ideálny spôsob sa však považuje horizontálna poloha. Keď je víno uložené na boku, víno zvlhčí korok. Keď je korok trvalo vlhký, zachováva si svoju tesnosť a zabraňuje akémukoľvek nechcenému presakovaniu. Ak by korok vyschol, môže dôjsť k oxidácii, ktorá spôsobí pokazenie vína. Horizontálne vinotéky sú atraktívnym doplnkom každého priestoru a sú k dispozícii pre rôzne spôsoby inštalácie vrátane do steny či na podlahu. 

vinotéky
Najoptimálnejšie vinotéky skladujú fľaše v horizontálnej polohe

Teplota a vlhkosť 

Pred výberom vinotéky by ste mali vedieť, aké podmienky potrebuje víno na správne skladovanie. Víno, či už biele alebo červené, zreje najlepšie pri stálej teplote 12 stupňov Celzia. Ak je teplota príliš vysoká, víno sa rýchlo oteplí a začne zrieť. Ideálny rozsah vlhkosti pre víno je 50 – 70 % relatívnej vlhkosti, pričom 60 % sa považuje za optimálnu vlhkosť. Vlhkosť bráni vysychaniu korku, čo umožňuje zachovať tesnenie a zabraňuje oxidácii.