Voltmeter do auta musíte mať!

Ani vy neradi spomínate na tú nepríjemnú udalosť, keď ste sa ponáhľali a práve vtedy vypovedala batéria v aute svoju službu? Určite sa len málokto predtým vôbec zaujímal o jej stav a životnosť! Niet nad čím lamentovať, vybitie batérie treba za takých okolností považovať za jej prirodzený stav. Čo ale odporučiť na prevenciu porúch a na kontrolu dobíjania vášho auta? Jedným z odporúčaných zariadení je voltmeter do auta. 

voltmeter do auta
Voltmeter do auta – merač napätia + USB nabíjačka

Základné funkcie voltmetra do auta  

Ide o pomocný prístroj na kontrolu prevádzkového napätia v alternátore. Zisťuje, či je nutné batériu okamžite nabíjať. Veľkou výhodou pri používaní voltmetra do auta je, že prináša zreteľnú, jasne čitateľnú permanentnú informáciu o stave akumulátore. Žiadne podobné prístroje ako je voltmeter v základnej výbave v automobiloch nie sú. Máte tak jedinečnú príležitosť disponovať presnými indikátormi stavu.  

voltmeter do auta
Voltmeter do auta – merač napätia

Ako voltmeter správne používať?   

Voltmeter v aute si vyžaduje len bežnú užívateľskú prax. V návodoch sa štandardne stretávame s upozornením, aby sme prístroj zapojili do zapaľovača pri chode motora. Na displeji sa zobrazia aktuálne údaje. Pri výbere zariadenia buďte dôslední, vyberajte si z ponuky modelov s presnosťou na 0,1 V. 

 Zároveň je dôležitým krokom pripojenie pomocou dvoch prípojných konektorov. Je nevyhnutné dodržiavať polaritu, inak môže dôjsť k poškodeniu zariadenia. Pre voltmeter do auta je odporúčaný montážny otvor 25 – 30 mm. Predpokladané merané napätie je od 6 – 30 V. Ako veľmi praktické sa zdá aj používanie držiakov autozásuviek. Taktiež si ich môžete objednať spolu s voltmetrom v overenom eshope s autopríslušenstvom.  

Pozor, keď sa nízke čísla na voltmetri zobrazujú príliš často. Jednak môže ísť o lacnú napodobeninu kvalitných autobatérií alebo ju nesprávne a za extrémnych podmienok dobíjate. Autobatéria neobľubuje extrémne výkyvy teplôt a taktiež sú pre ňu rizikové kratšie vzdialenosti (počas zimy).