Výhody profi fritézy so studenou zónou

Profesionálne fritézy rôznych typov od rôznych výrobcov sú neoddeliteľnou súčasťou kuchyne akejkoľvek gastronomickej prevádzky. Hlavný kuchár so svojim personálom v nich vypráža rôzne suroviny, polotovary alebo prílohy, ktoré potom obslužný personál roznáša priamo na stôl zákazníkom. Alebo ich rozváža donáškovou službou svojim pravidelným zákazníkom priamo do terénu. To, akú profi fritézu potrebujete, záleží samozrejme od charakteru, zamerania a veľkosti reštaurácie. Pri výbere vhodnej fritézy pre tú vašu reštauráciu môžete klásť doraz na jej výkon, kapacitu alebo typ napájania. Iným prevádzkovateľom zase vyhovuje profi fritéza s dvojitou nádržou alebo voľne stojace panvice s viacerými košmi, čo im umožňuje variť niekoľko jedál súčasne.

profi fritézy
Moderné fritézy udržia olej dlhšie pri živote

Ručné alebo programovateľné profi fritézy

Komerčné kuchyne, ktoré pripravujú veľké množstvá jedál a majú pestrý jedálny lístok  sú určite veľmi uponáhľané pracoviská. Niektoré fritézy sú schopné upozorniť personál, keď je varenie dokončené. Niektoré z tých najkvalitnejších profi fritéz  dokonca dokážu zdvihnúť kôš fritézy, keď je jedlo uvarené. Napriek tomu, že programovateľné fritézy môžu byť drahšie, v dlhodobom horizonte vám môžu ušetriť značné množstvo času, pretože sa zníži školenie personálu a plytvanie surovinami. A čo prevádzkové náklady? Najdrahším priebežným výdavkom pri prevádzke fritézy je bezpochyby olej na varenie. Keď sa olej minie, kvalita a chuť vyprážaných potravín sa môže zhoršiť, preto by sa olej mal pravidelne meniť. Mnoho moderných fritéz je preto navrhnutých tak, aby predĺžili životnosť svojho kuchynského oleja inteligentnou filtráciou alebo zavedením chladných zón. Tie zabránia spáleniu potravinového sedimentu a znečistenie fritovacieho oleja.

profi fritézy
Studená zóna ušetrí náklady i spotrebu potravín

Studená zóna na dne nádoby

Prevádzkové náklady a celková spotreba fritovacieho oleja je určite jedným zo základných ukazovateľov ekonomickej úspešnosti a ziskovosti ktoréhokoľvek gastronomického zariadenia. Pri výbere profi fritézy by sme preto mali brať do úvahy aj fakt, či má príslušný model fritézy tzv. studenú zónu. V takejto fritéze nedochádza k nadmernému a nežiaducemu prepaľovaniu oleja a zvyškov potravín. Vodná profi fritéza umožňuje prehrievať len najnutnejšiu vrstvičku oleja. Dosiahne sa tak nezanedbateľná úspora energie, vyššia rýchlosť a efektivita procesu fritovania potravín a väčšia trvanlivosť použitého fritovacieho oleja. Nezanedbateľným ekonomickým a aj ekologickým prínosom takejto profi fritézy je aj to, že drobné čiastočky potravín padajúce na dno sa nepripaľujú. Usadia sa v procese varenia na dne a na záver sa vypustia z dna fritovacej nádoby s nadbytočnou vodou.