Webdesign a moja cesta k nemu

Otvorili ste si tento článok? Potom vás zrejme webdesign zaujíma, možno sa mu už venujete a možno by ste ešte iba chceli. Hoci som sa z dlhej vianočnej chvíle iba rozhodla napísať zopár riadkov o tom, ako som sa k nemu dostala ja, zaujímavý pre vás môže byť v oboch prípadoch. Či už vás inšpiruje alebo v ňom nájdete kúsok zo svojej cesty webdesignera / webdesignerky, to nechám na vás…

Keď ešte po svete behali dinosaury a webdesign bol v plienkach…

Webdesign ma začal zaujímať ešte v dobe, keď pre väčšinu ľudí to bol len akýsi neznámy pojem a všeobecná predstava o tom, aké neskutočné peniaze „IT-čkari“ (a teda aj webdesigneri) zarábajú, a keď webdesign nebol ešte ani, ako sa hovorí, v plienkach. Každopádne, ak práve študujete na strednej škole alebo si na tie časy minulé spomeniete, pochopíte, že v tom období života každý akosi prekypuje novými nápadmi, plánmi, snami a (ne)reálnymi predstavami o budúcnosti. Tým mojim snom bolo vytvoriť si vlastnú webstránku…

Ak si myslíte, že sa to v tej dobe na internete len tak hemžilo návodmi a fórami o tom, ako začať robiť webdesign, tak ste na omyle. Normálne som musela zájsť do kníhkupectva a prelúskať tú jednu jedinú poličku, ktorá bola venovaná tvorbe web stránok, webdesignu, kódovaniu a programovaniu a zainvestovať na začiatok do niekoľkých kníh.

Photoshop?!

Hneď po prečítaní úvodných kapitol som však pochopila, že toto asi jediná investícia na ceste za mojim snom nebude. Z pomaličky našetrených študentských peňazí teda nasledovala kúpa grafického programu (nie, žiaden Photoshop to nebol) a tiež „čohosi“, v čom by som mohla písať tie svoje začiatočnícke (najprv HTML kódy, neskôr CSS) kódy, podľa postupov v múdrych knižkách.

Nájdite spriaznenú dušu a web stránka je na svete…

Keď si to tak spätne premietam, boli to hodiny a hodiny strávené za počítačom a knihami a aké bolo moje sklamanie, keď som zistila, že ani toto na vlastnú web stránku ešte nestačí. Nuž, webdesign bolo treba aj nejakým spôsobom spojazdniť. V tej chvíli som mala asi obrovské šťastie, keď som natrafila na svoju spriaznenú dušu – chlapca, ktorého bavilo vŕtať sa v knihách o PHP a MySQL a tak, spoločnými silami vznikla vtedy naša prvá web stránka.

…prípadne na ňu zabudnite a ocitnite sa vo svete webdesignu znova až o niekoľko rokov neskôr

Síce nemôžem povedať, že ako rýchlo vznikla, tak aj zanikla, ale pravda je, že netrvalo dlho, kým zapadla prachom. A spolu s ňou aj moje nadšenie a chuť robiť webdesign. Vysoká škola, ktorú som potom vyštudovala, sa niesla v diametrálne odlišnom smere, avšak, opäť ako sa hovorí, cesty osudu sú nevyspytateľné. A tak som sa číro-čistou náhodou po vysokej škole ocitla vo firme, kde zrejme zacítili môj potenciál pre webdesign a tvorbu web stránok. Nasledovali na prvý pohľad nikdy nekončiace kurzy, školenia až som sa ocitla tu s označením „webdesignerka“.