Windsorský uzol alebo ako uvizať kravatu

ako uviazať kravatu

Ako ste na tom vy s vašimi uzlami?

Pred malou chvíľkou som sa dočítal, že každý muž by mal mať v šatníku modrú, sivú, čiernu, červenú a bordovú kravatu a ich rôzne odtiene. Tieto farby sa dajú najlepšie skombinovať s košeľou, oblekom a doplnkami. Kravata by mala farebne dopĺňať košeľu. K tmavej  voľte svetlejšiu kravatu, k svetlej o odtieň tmavšiu. Košeľa, kravata a oblek by mali byť vo vzájomnom súlade. Ak sa rozhodujete pre vzorovanú kravatu, okrem práve moderného vzoru si môžete vždy vybrať z nadčasových pásikov, drobných kociek a mriežok. Asi podľa tejto úvahy asi nie som správny muž, nemám určite toľko kravát vo svojom šatníku.

Môj prvý uzol na kravate

Keďže ako gymnazista som ešte nevedel, ako uviazať kravatu, pamätám si veľmi čerstvo, že môj prvý uzol na mojej prvej gymnaziálnej kravate, mi uviazala moja staršia sestra. Predtým som mal len takú drobnú čiernu kravatu z umelej hmoty s bielou gumičkou okolo krku. Moja mama mi ju vždy nanútila, keď som sa vybral s niekoľkými kamarátmi z ulice pooblievať moje susedky počas Veľkonočného pondelku. Moja prvá nefalšovaná  kravata mala už všetky atribúty kravaty a pamätám si ju dodnes veľmi sviežo. Putovala so mnou aj počas mojich vysokoškolských štúdií,  absolvovala prijímacie pohovory, konzultácie aj mnohé skúšky. Na štátnice ju však vystriedala iná, užšia a čierna. Hodila sa na slávnostnejšie a smútočnejšie príležitosti. Tam mi s uviazaním uzlu už vypomohla moja manželka. Pamätám si obidve moje prvé kravaty a uzly na nich sviežo až dodnes.

Prečo kravata s dobre uviazaný uzlom

ako uviazať kravatu

Ako uviazať kravatu

Mnohí seriózni módni experti tvrdia, že muži s kravatou sú považovaní za dôveryhodnejších a lepšie finančne situovaných. Z toho vyplýva, že muži, ktorí túžia po úspechu, by mali nosenie kravaty cítiť ako samozrejmosť. Pánske oblečenie má zvýrazňovať mužný charakter postavy a celková kompozícia by mala upútať pohľad na tvár. Práve pod tvárou sa nachádza véčko tvorené cípmi goliera košele a tu má kravata s vhodne uviazaným uzlom naozaj unikátne postavenie – predstavuje jedinú zvislú líniu, ktorá smeruje priamo k tvári. A vhodné nakombinovanie tohoto véčka dokáže naozaj zázraky. Vraj.

 Ako jednoducho uviazať kravatu

Kravatu je možné viazať na veľa spôsobov, ale medzi tie najznámejšie a aj najpoužívanejšie patrí najmä jednoduchý uzol. Postup ako uviazať kravatu na jednoduchý uzol patrí k tým najmenej náročným, preto ho zvládnite ako prvý. Na začiatku si kravatu položíte okolo krku tak, aby zadná strana kravaty smerovala od vás a úzky koniec bol na ľavej strane (jeho špička by mala končiť tesne nad bruchom). Ďalej už pri viazaní manipulujete len zo širokým koncom kravaty, ktorý popod úzky presuniete doľava a preložíme cez úzku časť kravaty v smere doprava. Široký koniec kravaty prevlečieme zhora vnútornou stranou slučky, ktorá vznikla okolo krku a potom smerom dole cez menšiu.

A takýto jednoduchý uzol na kravate zvládnem dokonca aj ja.