Zabudovaný digestor je neviditeľný pomocník

Zabudovaný digestor ponúka elegantné riešenie odsávania nežiaducich pár a pachov z vašej kuchyne. Dá sa zabudovať kompletne do hornej kuchynskej skrinky alebo iného priestoru, a nie je tak prakticky vôbec viditeľný. Tým pádom nenarušuje dizajn kuchyne a neodoberá žiadne miesto z vášho vzácneho priestoru. Kuchynská skrinka určená pre montáž vstavaných digestorov nemusí byť nijako špeciálna. Výrobcovia digestorov spravidla počítajú so štandardnými rozmermi horných skriniek. Potrebné je overiť si iba hĺbku. Na skrinke stačí vyrezať spodnú časť, do ktorej sa potom vstavaný digestor vloží a namontuje. Osobitným typom vstavaných digestorov sú digestory podskrinkové alebo digestory výsuvné. Oba tieto typy sú výhodné pre úsporu miesta a nenápadný dizajn. Klasické vstavané digestory sú úplne schované v skrinke na rozdiel od podskrinkových alebo výsuvných, ktoré pod skrinkou jemne vyčnievajú.

zabudovaný digestor
Elegantný zabudovaný digestor ELICA ERA

Správna výška je dôležitá

Dôležitým pravidlom pri osádzaní digestora je výška umiestnenia. Vhodná výška sa určuje a záleží aj na tom, či vlastníte plynovú alebo elektrickú varnú dosku. Nad plynovou varnou doskou sa odporúča vzdialenosť 75 cm, nad elektrickou 65 cm. Výnimku tvoria digestory v prevedení so šikmým sklom, kde môže byť spodná hrana digestora nad plynovou varnou doskou 60 cm a nad elektrickou cca 45 cm. Pokiaľ nedodržíte správny rozmer, digestor nebude schopný efektívne zachytávať všetky výpary a nečistoty.

zabudovaný digestor
Zabudovateľný digestor od populárneho výrobcu Franke

Digestor neodstraňuje iba zápach

Digestor by dnes už nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Odsávač pár, ktorý funguje aj ako odstraňovač zápachov a nečistôt, ktoré sa v kuchyni hromadia počas varenia totiž chráni aj vaše zdravie. Okrem zabezpečenia čistého vzduchu pre vaše pľúca, digestor odstráni aj oxid dusíka, ktorý vzniká pri varení na plyne. Nezabudnime samozrejme na ničenie nepríjemných baktérií a pliesní. Obzvlášť v zle vetrateľných kuchyniach by mali byť digestory povinnosťou. Faktom, ktorý si nie každý uvedomuje je aj to, že digestory znižujú vlhkosť v miestnosti, a tým výrazne predlžujú životnosť kuchynských liniek.