Začiatky lodnej dopravy na Dunaji
Z hľadiska postupného budovania dopravnej infraštruktúry zohrávala významnú úlohu na našom dnešnom území lodná doprava. Pre náš región s jeho vnútrozemskou geografickou polohou mala samozrejme prvoradý význam riečna doprava. Rozhodujúce postavenie v jej rozvoji mal Dunaj ako druhá najväčšia rieka v Európe umožňujúca prístup k Čiernemu moru. V dejinách vodnej lodnej dopravy však zohrali určitú úlohu aj ďalšie väčšie slovenské rieky. Boli to najmä dolné toky Moravy, Váhu a Hrona. Niektoré staroveké grécke texty z obdobia roku 700 p. n. l. sa zmieňujú o lodnej doprave na Dunaji. Prvé lode z Agra a Milétu sa objavovali na dolnom toku Dunaja. Ich cieľom boli prvé grécke osady. V poslednom období Rímskej ríše bola plavba po Dunaji veľmi častá. Prvé písomné zmienky o pravidelnej lodnej doprave u nás pochádzajú z 10. storočia. Popisujú prepravu kamennej soli na riečnych lodiach špeciálnej konštrukcie.
Lodná doprava slúžila nielen na prepravu tovaru a ľudí
Vo všetkých konfliktoch v histórii zohrávali dôležitú úlohu námorné sily. Boli to spočiatku riečne vojnové flotily, bez ktorých sa vojny neviedli a nemohli ani vyhrať. V 10. až 12. storočí sa na dopravu tovaru a zároveň aj pre vojenské účely, vyvinul špeciálny dunajský typ lodí, tzv. šajky. Mali kombinovaný pohon. Veslami a jednou až dvomi plachtami. Z týchto lodí vznikla obávaná, tzv. šajkašská flotila. Tradícia organizovania vojenských jednotiek na riekach, ako prirodzených hraniciach medzi štátmi, začala v stredoveku. Po riekach Srbska sa plavili šajkové flotily srbských despotov. Srbskí šajkaši ako súčasť vojenskej organizácie v čase vzniku stredovekých štátov zohrali významnú úlohu v boji proti osmanským Turkom.
Prvá loď s parným pohonom
Historická zmena v dejinách vodnej lodnej dopravy nastala v 19. storočí so zavádzaním parného lodného pohonu. V septembri 1830 bol spustení na vodu prvý parník ,, Franz I. “, ktorý absolvoval skúšobnú plavbu z Viedne, cez Bratislavu, do Budapešti. Trasa po prúde mu trvala 14 h 15 min, proti prúdu 24 h 20 min. Začína sa postupne aj s regulačnými prácami s cieľom splavnenie rieky Dunaj až po jej ústie v Čiernom mori. K úprave Dunaja slúžili člny vyrábané v bratislavskej lodenici. Staršie drevené lode s pohonom veslami a plachtami boli postupne nahradené parníkmi a celoželeznými nákladnými člnmi.