Záhrádná sedačka môže prispieť k dobrej atmosfére

Dávno sú preč časy, keď takmer jedinou možnosťou ako si posedieť niekde na záhrade bolo skladacie drevené lehátko alebo kreslo, či iná sedačka. Dnes máme na výber širokú a pestrú škálu záhradného nábytku, vrátane toho určeného hlavne na sedenie a oddych. Nábytok na záhradu, balkón či terasu musí vydržať oveľa viac ako ten interiérový. Neporovnateľne vyššie požiadavky na vonkajšie zariadenia navyšujú jeho cenu. Preto o to starostlivejšie treba jeho nákup premyslieť.  Určite to platí aj pri výbere vhodnej záhradnej sedačky.

Záhradná sedačka – jej charakter by mal ladiť s charakterom záhrady

Ani na záhrade nebýva miesta nazvyš, a preto je treba s priestorom hospodáriť. Je pre vás dôležitejšie sedenie pri stolíku, alebo na slnku radšej ležíte? Ak nie je miesto pre oboje, kompromis predstavuje skladací záhradný nábytok. Keďže  pribúda bytov a domov s balkónmi a terasami, výrobcovia vonkajšieho nábytku kladú veľký dôraz na to, aby ich záhradné sedačky boli tvarovo aj materiálovo pestré a variabilné.

zahradna-sedacka-3

Záhradná sedačka

Aký štýl záhradného nábytku nám vyhovuje?

Dôležité je ešte v dostatočnom predstihu pred kúpou sedačky ujasniť si, aký štýl nám vlastne vyhovuje. Sú nám bližšie prírodné materiály ako ratan či drevo, alebo viac oceníte odolnejšie kovy či plasty? Ponímate záhradnú architektúru skôr v tradičnom duchu, alebo si aj tam potrpíte na moderné veci?  Prírodné materiály sedacieho záhradného nábytku potrebujú pravidelnú údržbu. A občasné natretie farbou na drevo.

zahradna-sedacka-2

Záhradná sedačka sa zmestí aj na terasu či balkón

Kam s vankúšmi alebo aj celou záhradnou sedačkou na zimu?

Dobre je aj mať náhradné riešenia, kam postaviť sedačku v prípade daždivého počasia a tiež kam s vankúšmi. Poťahy aj výplň vankúšov na záhradné sedenie nejaký ten dážď znesú, permanentná vlhkosť by ich ale zničila. Pred ich kúpou preto zvážte, či ich máte cez zimu kam uschovať. Ale ak je k dispozíciu priestrannejší záhradný domček, potom sa tam určite okrem rôzneho záhradného náradia zmestí aj vaša záhradná sedačka na niekoľko dlhých zimných mesiacov.