Záhradný nábytok – podľa čoho vybrať materiál?

Leto sa nezadržateľne blíži a s tým sa priamo úmerne zvyšuje i množstvo času, ktoré trávime na našich záhradách, balkónoch či terasách. Jednoducho, na čerstvom vzduchu, každý podľa svojich vlastných možností. Neoddeliteľnou súčasťou tohto oddychu však musí byť aj záhradný nábytok a práve tu nastáva u mnohých ľudí problém – aký záhradný nábytok sa oplatí kúpiť?

Záhradný nábytok – cena vs. kvalita

Základnou otázkou je, či nám ide o cenu alebo o kvalitu. Ak si nepotrpíte na luxus, odporúčame vám plastový záhradný nábytok. Jeho výhodami sú: rýchle a ľahké čistenie, nízka váha, vďaka ktorej môžeme s nábytkom jednoducho manipulovať, kedykoľvek ho preniesť či odložiť dovnútra, nuž a hlavne jeho cena, ktorá je nepochybne najnižšia zo všetkých druhov záhradného nábytku. Na druhej strane však jeho životnosť nie je príliš dlhá, pretože sa samozrejme rýchlo a ľahko aj zlomí a praskne, jeho farba na slnku časom vybledne a po chvíli používania bude vyzerať ihneď ošarpane a ďalej nepoužiteľné.

Správny nábytok do vašej záhrady

Pri kúpe záhradného nábytku zvažujte cenu aj kvalitu

Je ratanový záhradný nábytok správna voľba?

Ďalším obľúbeným a pomerne častým typom je ratanový nábytok. Jeho kúpa sa môže zdať ako zlatá stredná cesta, pravda je však trochu iná. I keď sa rozhodnete pre tento druh záhradného nábytku, rozhodne nemáte vyhrané. Na to, aby ste boli naozaj spokojní, potrebujete mať aspoň niekoľko základných informácií o tom, aké „podkategórie“ ratanového záhradného nábytku môžete nájsť na trhu.

Ratanový záhradný nábytok ako zlatá stredná cesta

Ratanový záhradný nábytok ako zlatá stredná cesta

Drevo v tomto prípade nie!

Najlacnejšia a zároveň najnevhodnejšia je alternatíva, kde je ako konštrukcia použité drevo. Síce to vyzerá krajšie, no ako iste viete drevo neprináša práve najlepšiu odolnosť voči dažďu a preto je jeho životnosť minimálna, rovnako ako aj pri plastovom nábytku.

Najlepšia je hliníková konštrukcia

Ak chcete niečo kvalitnejšie, s čím môžete rátať ešte niekoľko ďalších letných sezón, siahnite po tejto možnosti: ratanový záhradný nábytok s hliníkovou konštrukciou. Vyjde vás síce o čosi drahšie, ale stále to bude lacnejšie než napr. drevený záhradný nábytok a zároveň kvalitnejšie než ratanový s drevenou konštrukciou alebo plastový. Pri ratanovom nábytku môžete natrafiť dokonca aj na železnú či oceľovú konštrukciu, no ani tieto veľmi neodporúčame, práve z dôvodu korózie.