Zeolit – hornina so všestranným využitím

Zeolity sú populárnou skupinou hornín, ktoré sa bežne používajú na priemyselné a iné účely. Zeolity predstavujú raritu, krásu, zložitosť a jedinečné krištáľové vlastnosti. Zeolity sa tvoria v prírodných dutinách Zeme z vulkanických hornín dôsledkom veľmi nízkeho stupňa metamorfózy. Štruktúra zeolitu je záporne nabitá a preto priťahuje všetky pozitívne nabité katióny. Zeolit je charakteristický svojou schopnosťou adsorbovať vodu bez poškodenia kryštálových štruktúr.

zeolitVzácny zeolit

Táto prírodná hornina sa používa na množstvo užitočných účelov. Používa sa napríklad na filtrovanie vody, odstránenie zápachu, absorpciu plynov, v poľnohospodárstve, v stavebníctve, atď. Najbežnejšie použitie zeolitov je na zmäkčenie tvrdej vody. Vápnik vo vode spôsobuje, že je voda občas príliš „tvrdá“. Zeolit, nabitý menej škodlivými iónami sodíka, spôsobuje, že voda, ktorá prejde jeho štruktúrou vymení vápnik za ióny sodíka. Tento proces je reverzibilný. Podobným spôsobom zeolity môžu adsorbovať ióny a molekuly, a tak pôsobí ako filter pre odstraňovanie zápachu, odstraňovanie toxínov a podobne.

Príroda ponúka to najlepšie

zeolitZeolit sa môže správať ako systém pre novú kvapalinu, keď je voda tlačená skrz štruktúru zeolitu. Tento proces má aplikácie v poľnohospodárstve – pre krmivo hospodárskych zvierat. Zeolit ako prísada do krmiva pre zvieratá adsorbuje toxíny, ktoré sú škodlivé a dokonca fatálne pre rast zvierat. Základná štruktúra zeolitu je biologicky neutrálna. Zeolitové produkty veľmi dobre pôsobia aj pri odstraňovaní amoniaku a iných toxínov v akváriách.

Pre stavebné a iné účely si môžete zeolit zaobstarať prostredníctvom spoločnosti Zeocem, a. s. na stránkach www.zeocem.sk (www.zeocem.de).