Zimná záhrada

Zimná záhrada je snom nejedného majiteľa rodinného domu. Nie je nič krajšie ako raňajky alebo ranná kávička v záhrade. Ak to však počasie alebo ročné obdobie nedovoľuje, ideálnou náhradou je zimná záhrada, kde si môžete aj počas nepriaznivého počasia, vychutnať bezprostredný kontakt s prírodou. Vychutnajte si pohľad na hviezdy, pozorujte padajúce vločky snehu alebo len tak relaxujte s priateľmi. Zimná záhrada sa môže stať útočiskom pred uponáhľaným svetom. Skúste si to predstaviť – prídete domov po náročnom dni v práci a s obľúbeným časopisom vkĺznete do pohodlného kresla, všade naokolo rastliny a ticho. Užívate si slnečné lúče, zeleň a popritom ste doma a v teple. To všetko a oveľa viac vám ponúka zimná záhrada.

zimná záhrada

Záhrada, ktorú môžete využívať celý rok

Základy zimnej záhrady

Zimnú záhradu nemôžete len tak prilepiť k domu. O tom, kde jej bude najlepšie, rozhoduje orientácia voči slnku, spôsob ventilácie a materiál z ktorého bude postavená. Ak niečo z toho zanedbáte, skôr či neskôr budete mať so zimnou záhradou problémy. Najdôležitejšie predpoklady pre odolnosť a stabilitu konštrukcie sú dobré základy a izolácia proti vode. Od podkladu závisí, či bude stavba bez prasklín a znesie nielen samotné zaťaženie, ale aj nápor vetra či snehu. Pri slabom základe sa v dôsledku prasklín stratia tesniace vlastnosti, čo bude mať za následok unikanie tepla, či zatekanie alebo v horšom prípade prasknutie skla. Konštrukcia musí odolať nánosu snehu, silnému vetru a dažďová voda musí byť odvádzaná mimo strechy – nesmie stekať po sklenených stenách. Všetky spoje musia byť zabezpečené proti prenikaniu vody.

záhrada

Zimná záhrada, do ktorej sa zmestí celá rodina

Orientácia a konštrukcia zimnej záhrady

Pri výbere zimnej záhrady je nutné brať do úvahy aj smerovanie na svetové strany. Každá zo svetových strán má svoje výhody, ktoré treba využiť ale aj nevýhody, ktoré sa však dajú riešiť. Podľa teórie je najvhodnejšia orientácia na juhozápad alebo juhovýchod. Severná strana je výborná v lete, no príliš chladná v zime, čo sa prejaví na nákladoch na vykurovanie. Južná strana je v lete zase veľmi horúca až prehriata. Východná strana vám môže vyhovovať ak ste ranný typ a radi raňajkujete pri záplave slnečných lúčov, na západnej strane si môžete vychutnať dlhé večery. Obzvlášť dôležitá je aj konštrukcia. Výber konštrukčného materiálu závisí od veľkosti zimnej záhrady. Tie menšie môžu byť z plastu alebo dreva, no pri veľkých realizáciách by mala byť konštrukcia z kovu – ideálne hliníková. Hliníkové rámy vyžadujú minimálnu údržbu, majú najdlhšiu životnosť ale aj najvyššiu cenu. Veľmi dôležitý je aj výber sklených tabúľ. Najčastejšie používané je izolačné sklo pozostávajúce z dvoch či viacerých sklených tabúľ.

Pre viac zaujímavých článkov o záhradách kliknite SEM.