Rekonštrukcia bytu 2.časť: Kúpeľňa

Rekonštrukcia bytu 1. časť: Kuchyňa

Staviate dom, prerábate kúpeľnu alebo vás čaká rekonštrukcia či vnútorné zateplenie bytu? Iste sa skôr či neskôr stretnete s otázkou, či si vybrať vaňu alebo sprchový kút. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme výhody a nevýhody každého z týchto riešení.

rekonštrukcia bytu

Rekonštrukcia bytu? Poradíme vám, ako na to!

Vaňa alebo sprchový kút?

Takmer každý by chcel mať veľkú vaňu, v ktorej by si večer mohol poležať s pohárom šampanského. Nie každý si to však môže dovoliť a to nie len z finančnej stránky. Vaňa totiž nie je obvykle tou najdrahšou ale aj najrozmernejšou položkou. Dobré je si pred kúpou zistiť rozmery vašej kúpeľne a na základe toho sa rozhodovať o veľkosti žiadanej vane. Klasické vane majú najčastejšie rozmery 1600 x 700 mm. Nájdete samozrejme aj menšie, ležanie v nich však bude menej pohodlné, prípadne úplne nemožné. Najväčšou výhodou je ale pôžitok, ktorý si vo vani môžete dopriať. Voňavý kúpeľ s bohatou penou je tým správnym oddychom po náročnom dni. Na druhej strane sprchový kút je ideálnym riešením pre malé kúpeľne. Jeho rozmery sú štandardne 900 x 900 mm a v rohu nezaberie príliš veľa miesta. Na zvýšenie bezpečnosti je ideálne použitie madla, oceníte aj možnosť inštalácie sklopnej sedačky priamo do kúta. Ak vám nestačí najjednoduchší variant, na trhu nájdete aj kúty s masážnymi tryskami, ktoré vám spríjemnia sprchovanie. Ešte jedna rada, ak máte malú kúpeľňu, voľte kút s posuvnými zatváracími dverami, priestorovo je to totiž najideálnejší variant.

rekonštrukcia bytu

Aj malá kúpeľňa sa dá pekne zariadiť… Stačí len vedieť, ako na to!

Rekonštrukcia bytu – na čo by ste nemali zabudnúť

Ak bude vaša rekonštrukcia bytu v panelovom či bytovom dome zahŕňať len výmenu rozvodov, obkladov a zariaďovacích predmetov, nemáte voči stavebnému úradu ohlasovaciu povinnosť. Ohlásenie vyžadujú stavebné úpravy v nenosných priečkach, o stavebné povolenie ste povinní požiadať v prípade zásahu do nosných konštrukcií. Okrem iných náležitostí, musíte k žiadosti priložiť statický posudok. V rámci dobrých susedských vzťahov, je korektné susedov oboznámiť s priebehom rekonštrukcie. Oznam, v ktorom uvediete termín začatia a ukončenia prác a čas kedy sa v byte bude robiť hluk, umiestnite do vstupných priestorov domu alebo na vchodové dvere.